Ekonomi

Küresel Borç Krizi Kapıda! Milyarlarca Dolar Borçlu ve Yardım Alamayan Devletleri Zor Günler Bekliyor

Geçen yıldan beri sinyallerini almaya başladığımız küresel borç krizi kapıda. Özellikle az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler milyarlarca dolarlık borçtan çıkamaz durumda. Buna rağmen alacaklı devletler borçlarını yeniden yapılandırma yönünde hızlı ve etkin adımlar atamadı. Peki bu süreç dünyayı nasıl etkileyecek? Borçlu devletleri krizden korumanın bir yolu var mı? Detaylar burada…

Kaynak:https://www.bloomberg.com/news/videos…

Geçen yıldan bu yana dünyanın bir borç krizinin eşiğinde olduğuna dair uyarılara rağmen henüz önemli bir ilerleme kaydedilmedi.

Yine ABD ve G20 gibi alacaklı ülkeler arasındaki anlaşmazlıklar nedeniyle yeniden yapılandırma adımları erteleniyor. Bu, düşük gelirli ülkelerin yarısından fazlasını sancılı bir borç krizinin beklediği anlamına geliyor.

Bu bağlamda, küresel borç krizine ilişkin tartışmalar, genellikle gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler arasındaki ‘maliyet paylaşımı’ etrafında şekillenmektedir.

Bu nedenle Çin gibi G20 ülkelerinin süreci kolaylaştıracak bir taslak oluşturması bekleniyordu ancak borç veren ülkeler arasında fikir birliğine varmak kolay olmadı.

Dünya Bankası Lideri David Malpass’ın borç krizine ilişkin yaptığı açıklamalar şöyle;

‘Borçların yeniden yapılandırılmasında herhangi bir ilerleme kaydedilememesi gerçekten sinir bozucu. Çin’in alacaklılar komitesinde çok fazla soru sorması, kararı sürekli olarak geciktiriyor.’

Borçlanmanın eşiğindeki düşük gelirli az gelişmiş ülkeler için bu çatışmalar, krizin önlenemeyeceği endişelerini artırıyor.

Dünya Bankası’ndan alınan bilgilere göre 2021’de en yoksul 75 ülkenin yaklaşık 326 milyar dolar borcu vardı. Hatta Zambiya ve Sri Lanka yükümlülüklerini yerine getirmeyerek temerrüde düşerken, Gana Cumhuriyeti bire bir şansı paylaşmak üzere.

Bu bağlamda analiz için en kritik noktanın “maliyet paylaşımı” olduğu her zaman vurgulanır.

Ancak Batılı ülkeler ve çok taraflı alacaklılar, borç ertelemenin ne anlama geldiği konusunda Çin ile bile anlaşamıyor. Örneğin ABD, borcun önemli bir kısmı için borç affı teklif ederken, Çin geri ödeme planlarını genişletmeyi teklif ediyor.

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Mao Ning, bu konuda şu açıklamayı yaptı;

ABD, topu diğerlerine atmak yerine Sri Lanka için somut bir analiz yapmalı. Diğer hükümetler ve uluslararası finans kurumlarıyla birlikte çalışarak Sri Lanka’ya yardım etmeye ve borç yükünü azaltmaya hazırız.’

Ne yazık ki çatışmalar nedeniyle durumun sürükleniyor olması gelişmekte olan ekonomileri daha da zora sokuyor.

Hükümetler, mahvolmuş vatandaşlarını güçlendirme ve borçlarını ödeme seçenekleri arasında sıkışıp kalmış durumda. Hızlı bir şekilde yardım almazlarsa, yükselen faiz ve döviz kurlarının baskısı nedeniyle sermaye piyasalarından kopacakları ve daha önemli krizlerin önünü açacağı öngörülüyor. Böyle bir sürecin sona ermesi vatandaşların isyanıyla sonuçlanabilir.

Bunun hakkında ne düşünüyorsun? Yorumlarda buluşalım! ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu